Krása
7. 2. 2007
Zdraví: Dobrou noc!

Pravidelný odpočinek je pro tebe moc a moc důležitý. Právě teď když dospíváš, chodíš do školy a rozvíjíš se, je jeho význam důležitý úplně abnormálně. Silou spánku v žádném případě nepohrdej. Je na čase přesvědčit se o jeho výhodách a naučit se plně využívat každé prospané chvilky!
Poznej moc spánku
Zlepšuje náladu
Je neobyčejným prostředkem na zahánění splínu. Když se ti svět zdá černý a plný beznaděje, stačí, když se důkladně prospíš, a následující ráno vstaneš s mnohem lepší náladou. Naopak nedostatek spánku způsobuje, že jsi unavená, podrážděná a všechno kolem tebe tě rozčiluje.
Pečuje o správný vývoj
Možná se tomu budeš divit, ale nejrychleji rosteš, když sladce spíš. Právě tehdy tvé tělo začíná produkovat látky, které jsou nezbytné k růstu a rozvoji. Spánek je také elixírem krásy. V budoucnu se bude tvoje krása odvíjet od kvality a délky spánku. A to i toho současného.
Pomáhá v učení
Když jsi dobře vyspaná, látka jde do hlavy mnohem snáz a všechny potřebné informace si zapamatuješ rychleji. To ale není všechno! Když spíš, tvoje mysl je pořád v činnosti. Během spánku si totiž urovnává a archivuje nabyté znalosti, které ses přes den ve škole naučila.
Uzdravuje
Určitě jsi si všimla, že když se třeba jen trochu nachladíš, spíš mnohem víc než obyčejně. To není bez příčiny. Vitamíny a tablety nestačí k tomu, aby se člověku vrátila skvělá forma. Nejlepším lékem je skutečně odpočinek.
Spi s rozumem
Spánek není žádná velká dřina ani umění. Pokud ale chceš čas strávený spaním opravdu beze zbytku využít, měla bys pamatovat na kvalitu spaní. Co můžeš udělat pro to, aby sis v noci dobře odpočinula?
Nepřejídej se!
Večeři jez nejméně dvě hodiny před ulehnutím. Během spánku organismus tráví mnohem pomaleji. Celé tvé tělo si chce během spánku odpočinout, proto mu na noc nepřidávej práci. Pokud ale máš skutečně hlad, nesnaž se tělo obelstít a sněz něco malého (nejlépe ovoce – třeba jablko). Bude se ti pěkně spát, když se ještě před spaním napiješ teplého mléka nebo bylinkového čaje.
Před spaním se zklidni. Než půjdeš spát, neměla by ses s nikým pouštět do hádky nebo řešit komplikované věci, s kterými sis neporadila ani během dne. V opačném případě ti emoce nedovolí klidně usnout. Večer po těžkém dni si raději dopřej aromatickou koupel a poslechni si nějakou pohodovou hudbu.
Ustlaná postel. Bez měkkého polštáře a teplé deky se člověk dobře nevyspí. A samozřejmě ze všeho důležitější je také pohodlná postel. Pokud je povlečení na postel z přírodních materiálů, jako je bavlna, len nebo hedvábí, dopřeješ svému tělo maximální komfort. I když venkovní teplota spadne pod bod mrazu, vynášej deku s polštářem na balkon a nějaký čas je nechávej vyvětrat. Vyvětrané lůžkoviny příjemně voní a přejí spánku. Neuškodí ani, když na deku nebo polštář kápneš několik kapek levandulového oleje.
Vyvětrej v pokoji. Každý den před spaním, ať prší nebo mrzne, až praští, otevři na chvilku okno a vyvětrej. Úplně nejlepší ale je, když si okno necháš mírně otevřené přes celou noc. Zavrtej se hezky až po uši pod deku (neboj, nezmrzneš) a celou noc budeš dýchat čerstvý vzduch. Tím svůj mozek dokonale okysličíš, a díky tomu bude nejen spánek, ale i probuzení příjemnější než obvykle. Vzbudíš se svěží a nabitá energií.
Nespi na etapy. Dbej na to, abys spala nejméně osm hodin v kuse. Tělu nedělá dobře spánek po částech (tím myslíme, že v noci spíš třeba jen 4 hodiny a potom, co se vrátíš ze školy, jdeš znovu na čtyři hodiny spát). Aby byl spánek dostatečně vydatný, musí být dlouhý a klidný. Teprve tak dáš celému organismu možnost pořádně si odpočinout a nabrat novou sílu.
Neodkládej spánek. Každému se čas od času podaří probdít skoro celou noc s učebnicí nebo sešitem v ruce, zvláště před hodně důležitou písemkou nebo testem. Ale co je moc, to je moc! Vysedávat noc co noc nad učením s odůvodněním, že to dospíš v sobotu, je velká hloupost! Biologické hodiny tvého těla jsou nastavené tak, abys spala pravidelně, nejméně osm hodin každou noc.
Nepřeháněj to. Tak jako je to se vším – nic se nemá přehánět! I u spaní je důležitá správná míra. Spánek je kouzelnou medicínou, ale když se užívá nadměrně, potřebnou službu nám neprokáže. Pokud budeš spát zbytečně moc, můžeš se po probuzení cítit unavená a ospalá. Nebudeš mít do ničeho chuť a budeš líná. Právě takové stavy způsobují problémy s učením. Nejsi schopná přemýšlet ani tvořit.
hmm
(Ellena, 17. 3. 2007 16:09)